Image

Check out the numerous activities and events planned for you this month.



Events Calendar  30 Day Calendar RSS Feed
 
  Compact View    Monthly View    This Week    Today    
Prior
Month
April 2018 Next
Month
Sun
Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
***EASTER*****
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
9:50 AM - Zumba (Marities)
2:00 PM - Movie Time- (MPR)

2
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Intermediate Yoga (Michael)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Painters Watercolor/Oil Painting
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
9:30 AM - 12:00 PM - DP GARDEN CLUB (MH) meet October thru April
10:00 AM - Women's Club Board Meeting Multipurpose Room
10:00 AM - Women's Club Board Mtg (MPR)
10:00 AM - 12:00 PM - Writer's club - meeting room
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Beginner (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Activities Committee Mtg (Boardroom)
1:00 PM - Chair Yoga (Donna H)
1:00 PM - 3:00 PM - Charity Sewers Building C Craft room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Cards: Hand, Foot, Toe - Meeting Room
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
6:00 PM - Cardio, Stretch (Ann)
6:00 PM - Aqua Fitness (Tammy)
6:30 PM - ***SPEAKER: Jeff Whitney*********MAIN HALL

3
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 11:00 AM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Ceramics kiln Firing Day (Bldg C-Ceramics)
9:00 AM - 12:00 PM - Ceramics (Craft Rm)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 5:00 PM - ***MAIN 'HALL RESERVED for Quilter's Spring Lunch*
9:00 AM - 11:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:30 AM - 10:30 AM - APPLE USERS GROUP MPR
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (Donna H)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
12:30 PM - Stretch Yoga (Joan Selecky)
1:00 PM - 3:00 PM - ARC Properties Committee Meeting (Boardroom)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Clay Club (Bldg C Clay Room) open studio
2:00 PM - Safe & Strong (Deborah R)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Bocce Ball Indoors - Extension
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volley Ball Indoor Pool
6:00 PM - Movie Time- (MPR)
6:00 PM - Pre trip planning meeting - Croatia - extension
6:30 PM - ***DANCE Lessons with Carl and Val*** Main Hall

4
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
8:30 AM - Cycling - meet at the bike rack in the ARC pkg lot
9:00 AM - Aqua Fitness (Tammy)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Intermediate (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - AARP DRIVER TRAINING $15/$20 MPR
1:00 PM - Mah Jongg 2 group - Extension
1:00 PM - 3:00 PM - ***Tech 2 computer mtg ***************
1:00 PM - 4:00 PM - Mah Jongg (mtg rm)
1:00 PM - 4:00 PM - Glass Arts Kiln Firing Building C Crafts room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
5:00 PM - 8:00 PM - ****Pickleball Calcutta auction****Main Hall
6:00 PM - 8:00 PM - Home Arts group meeting - Meeting Room
6:00 PM - 8:00 PM - Home Arts group meeting - Meeting Room
6:00 PM - 8:00 PM - TOPS - Take Off Pounds Sensibly (MPR)

5
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
8:00 AM - Hiking November thru March- meet in Social area
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Oil/Watercolor Painting open studio - Bldg C Craft
9:00 AM - 12:00 PM - Sunshine Group (Oct 1 - May 1) Woodshop Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:30 AM - 11:00 AM - Indoor Bocce Extension
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (Donna H)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:30 PM - 4:00 PM - Ladies Bridge (Bldg A-Extension)
1:00 PM - Canasta ( Meeting Room)
1:00 PM - 3:00 PM - ARC Finance Commitee Meeting
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Safe & Strong (Donna L)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
3:00 PM - Stretch Fusion (Donna L)
4:00 PM - 6:00 PM - **Lawn Bowling & Bocce Ball annual pizza party MH
6:30 PM - 7:00 PM - ARC MUSIC GROUP JAM - Extension
7:00 PM - 8:00 PM - Line Dancing $3 Aerobics Room

6
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Musical Chairs (PK)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - Total Body Conditioning (*Shel)
11:00 AM - Nidra Yoga - Building B (Michael)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
1:00 PM - 3:00 PM - Bunco (Extension)
2:00 PM - POCKET SHOW at Gardens at Ocotillo
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
5:00 PM - Happy Hour Main Hall

7
7:00 AM - 2:00 PM - PICKLEBALL CALCUTTA TOURNAMENT
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Zumba Gold (Marites)
9:00 AM - Aqua Fitness (Ann)
9:00 AM - 10:00 AM - Yoga - Intermediate
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
10:00 AM - Healthy Back Yoga (Donna/Michael)
10:00 AM - 12:00 PM - Flag folding in the Main Hall***
10:00 AM - 4:00 PM - Clay Sculpting Building C Clay room
11:00 AM - 12:00 PM - ARC Singers - Extension
1:00 PM - 2:00 PM - ***STL/SOS meeting Main Hall***

8
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
9:50 AM - Zumba (Marities)
2:00 PM - Movie Time- (MPR)
2:30 PM - ***SET UP MAIN HALL BY 3:00 PM****
4:00 PM - **OPAS Volunteer party****

9
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Intermediate Yoga (Michael)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Painters Watercolor/Oil Painting
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - 12:00 PM - Writer's club - meeting room
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Beginner (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:30 PM - 3:00 PM - Stained glass club meeting
12:30 PM - 3:30 PM - ***WOMENS Club General Meeting** Main Hall
1:00 PM - Chair Yoga (Donna H)
1:00 PM - 3:00 PM - Charity Sewers Building C Craft room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Cards: Hand, Foot, Toe - Meeting Room
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
5:30 PM - 6:30 PM - Entertainers Board Meeting - Main Hall
6:00 PM - Cardio, Stretch (Ann)
6:00 PM - Aqua Fitness (Tammy)

10
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 11:00 AM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Ceramics (Craft Rm)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:30 AM - 10:30 AM - APPLE USERS GROUP MPR
9:50 AM - Zumba Gold (*Marites)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
10:00 AM - 12:00 PM - RTV-1 Management Council (MTG Rm)
11:00 AM - Stretch Yoga (Donna H)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
12:30 PM - Stretch Yoga (Joan Selecky)
1:00 PM - Board of Directors Meeting
1:00 PM - ARC Board of Directors Mtg (Boardroom)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Clay Club (Bldg C Clay Room) open studio
2:00 PM - Safe & Strong (Deborah R)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Bocce Ball Indoors - Extension
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volley Ball Indoor Pool
6:00 PM - Movie Time- (MPR)
6:30 PM - ***DANCE Lessons with Carl and Val*** Main Hall

11
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
8:30 AM - Cycling - meet at the bike rack in the ARC pkg lot
9:00 AM - Aqua Fitness (Tammy)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Intermediate (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Mah Jongg 2 group - Extension
1:00 PM - 4:00 PM - Mah Jongg (mtg rm)
1:00 PM - 4:00 PM - Glass Arts Kiln Firing Building C Crafts room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
6:00 PM - ****T-1 Mgmt BOARD Meeting (Mtg Room)
6:00 PM - RD-1 Board meeting Extension
6:00 PM - 8:00 PM - TOPS - Take Off Pounds Sensibly (MPR)

12
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (*Alicia P)
8:00 AM - Hiking November thru March- meet in Social area
9:00 AM - Aqua Fitness (*Mary Lou S)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Oil/Watercolor Painting open studio - Bldg C Craft
9:00 AM - 12:00 PM - Sunshine Group (Oct 1 - May 1) Woodshop Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:30 AM - 11:00 AM - Indoor Bocce Extension
9:50 AM - Zumba Gold (*Marites)
10:00 AM - CANCELED - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (Donna H)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:30 PM - 4:00 PM - Ladies Bridge (Bldg A-Extension)
1:00 PM - Canasta ( Meeting Room)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Safe & Strong (*Deborah R)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
3:00 PM - Stretch Fusion (*Alicia P)
4:00 PM - STL Board - multipurpose room
6:00 PM - 9:00 PM - Entertainer's Spring general mtg (Main Hall)****
7:00 PM - 8:00 PM - Line Dancing $3 Aerobics Room

13
RT-2 meeting - meeting room
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Musical Chairs (PK)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - Total Body Conditioning (*Shel)
11:00 AM - 1:00 PM - Dominoes/Muggins (Social Area)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - 3:00 PM - Bunco (Extension)
1:00 PM - 4:00 PM - Home Arts Club (Craft Room)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
5:00 PM - Happy Hour Main Hall

14
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Zumba Gold (Marites)
9:00 AM - Aqua Fitness (Ann)
9:00 AM - 10:00 AM - Yoga - Intermediate
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
10:00 AM - Healthy Back Yoga (Donna/Michael)
10:00 AM - 4:00 PM - Clay Sculpting Building C Clay room
11:00 AM - 12:00 PM - ARC Singers - Extension
2:00 PM - 9:00 PM - ****set up Midnight Moon Dance*******
7:00 PM - 9:00 PM - DANCE Midnight Moon

15
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
9:50 AM - Zumba (Marities)
2:00 PM - Movie Time- (MPR)

16
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Intermediate Yoga (Michael)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Painters Watercolor/Oil Painting
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - 12:00 PM - Writer's club - meeting room
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Beginner (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Chair Yoga (*Michael)
1:00 PM - 3:00 PM - Charity Sewers Building C Craft room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Cards: Hand, Foot, Toe - Meeting Room
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
2:00 PM - 4:00 PM - Readers Roundtable Book Club (Multipurpose Room)
6:00 PM - Cardio, Stretch (*Donna L)
6:00 PM - Aqua Fitness (Tammy)
6:30 PM - Pickleball Board Meeting - MPR

17
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 11:00 AM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Ceramics (Craft Rm)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:30 AM - 10:30 AM - APPLE USERS GROUP MPR
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (*Joan)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
12:30 PM - Stretch Yoga (Joan Selecky)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Clay Club (Bldg C Clay Room) open studio
2:00 PM - Safe & Strong (Deborah R)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Bocce Ball Indoors - Extension
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volley Ball Indoor Pool
6:00 PM - Movie Time- (MPR)
6:30 PM - ***DANCE Lessons with Carl and Val*** Main Hall

18
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
8:30 AM - Cycling - meet at the bike rack in the ARC pkg lot
9:00 AM - Aqua Fitness (Tammy)
9:00 AM - 10:00 AM - Dance Club Meeting MPR
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Intermediate (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Mah Jongg 2 group - Extension
1:00 PM - 4:00 PM - Mah Jongg (mtg rm)
1:00 PM - 4:00 PM - Glass Arts Kiln Firing Building C Crafts room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
3:00 PM - 6:00 PM - **Post 64 american Legion meeting**
6:00 PM - 8:00 PM - TOPS - Take Off Pounds Sensibly (MPR)

19
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (*Alicia P)
8:00 AM - Hiking November thru March- meet in Social area
9:00 AM - Aqua Fitness (*Mary Lou S)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Oil/Watercolor Painting open studio - Bldg C Craft
9:00 AM - 12:00 PM - Sunshine Group (Oct 1 - May 1) Woodshop Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:30 AM - 11:00 AM - Indoor Bocce Extension
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - CANCELED - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (*Joan)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:30 PM - 4:00 PM - Ladies Bridge (Bldg A-Extension)
1:00 PM - Canasta ( Meeting Room)
1:00 PM - 3:30 PM - Roots Genealogy Group (MPR)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Safe & Strong (Deborah R)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
3:00 PM - Stretch Fusion (Shel)
4:00 PM - RD-1 Landscaping Meeting (MPR)
6:30 PM - 8:00 PM - CANCELLED ARC MUSIC GROUP JAM - Extension
7:00 PM - 8:00 PM - Line Dancing $3 Aerobics Room

20
***VOLUNTEERS DAY*****
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Musical Chairs (PK)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 11:00 AM - RT-2 Board of Management -MTG
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 1:00 PM - Hearing Checks (Board Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - Total Body Conditioning (*Shel)
11:00 AM - 12:00 PM - Nidra Yoga - Building B (Michael)
12:00 PM - **ARC Volunteers Lunch***
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - 3:00 PM - Bunco (Extension)
1:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
5:00 PM - Happy Hour Dance by the Pool with band******

21
***Shred a thon********
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Zumba Gold (Marites)
9:00 AM - Aqua Fitness (Ann)
9:00 AM - 10:00 AM - Yoga - Intermediate
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
10:00 AM - Healthy Back Yoga (*Donna L)
10:00 AM - 4:00 PM - Clay Sculpting Building C Clay room
11:00 AM - 12:00 PM - ARC Singers - Extension
12:00 PM - 4:00 PM - ***PRIVATE PARTY***MAIN HALL
2:00 PM - Intro to Fitness - Building B (Shel)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball

22
**Linda making flower arrangements in kitchen***
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
9:50 AM - Zumba (Marities)
2:00 PM - Movie Time- (MPR)
3:30 PM - **SET UP MAIN HALL FOR AFFAN LUNCH***

23
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Intermediate Yoga (Michael)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Painters Watercolor/Oil Painting
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - 12:00 PM - Writer's club - meeting room
10:00 AM - 2:00 PM - **AFFAN Models change outfits***Multipurpose room
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:00 AM - 2:00 PM - ****AFFAN Luncheon****** Main Hall
11:30 AM - Tai Chi - Beginner (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Chair Yoga (*Michael)
1:00 PM - 3:00 PM - Charity Sewers Building C Craft room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Cards: Hand, Foot, Toe - Meeting Room
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
6:00 PM - Cardio, Stretch (Deborah R)
6:00 PM - Aqua Fitness (Tammy)

24
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 11:00 AM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Ceramics (Craft Rm)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:30 AM - 10:30 AM - APPLE USERS GROUP MPR
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (*Joan)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:00 PM - 4:00 PM - Quilters closed studio (Craft Room)
12:30 PM - Stretch Yoga (Joan Selecky)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Clay Club (Bldg C Clay Room) open studio
2:00 PM - Safe & Strong (Deborah R)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Bocce Ball Indoors - Extension
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volley Ball Indoor Pool
6:00 PM - Movie Time- (MPR)
6:30 PM - ***DANCE Lessons with Carl and Val*** Main Hall

25
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
8:30 AM - Cycling - meet at the bike rack in the ARC pkg lot
9:00 AM - Aqua Fitness (Tammy)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Intermediate (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Mah Jongg 2 group - Extension
1:00 PM - 4:00 PM - Mah Jongg (mtg rm)
1:00 PM - 4:00 PM - Glass Arts Kiln Firing Building C Crafts room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
2:00 PM - 3:30 PM - **SPEAKER DIRK VAN LEENEN - Main Hall*****
6:00 PM - 8:00 PM - T1 Property Mgmt Mtg (Extension)
6:00 PM - 8:00 PM - TOPS - Take Off Pounds Sensibly (MPR)

26
Travel Club: Croatia
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Pilates (Donna L)
8:00 AM - Hiking November thru March- meet in Social area
9:00 AM - Aqua Fitness (Donna L)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours - Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Oil/Watercolor Painting open studio - Bldg C Craft
9:00 AM - 12:00 PM - Sunshine Group (Oct 1 - May 1) Woodshop Bldg C
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:30 AM - 11:00 AM - Indoor Bocce Extension
9:50 AM - Zumba Gold (Coco)
10:00 AM - Arthritis Aqua (Donna L) $
11:00 AM - Stretch Yoga (*Joan)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
12:30 PM - 4:00 PM - Ladies Bridge (Bldg A-Extension)
1:00 PM - Canasta ( Meeting Room)
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
2:00 PM - OUTDOOR BOCCE BALL
2:00 PM - Safe & Strong (Donna L)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
3:00 PM - Stretch Fusion (Donna L)
7:00 PM - 8:00 PM - Line Dancing $3 Aerobics Room

27
Travel Club: Croatia
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Musical Chairs (PK)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - Total Body Conditioning (*Shel)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - 3:00 PM - Bunco (Extension)
1:00 PM - 4:00 PM - Home Arts Club (Craft Room)
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
5:00 PM - Happy Hour Main Hall

28
Travel Club: Croatia
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
8:00 AM - Zumba Gold (Marites)
9:00 AM - Aqua Fitness (Ann)
9:00 AM - 10:00 AM - Yoga - Intermediate
9:00 AM - 12:00 PM - Gift Shoppe hours
10:00 AM - Healthy Back Yoga (*Donna L)
10:00 AM - 4:00 PM - Clay Sculpting Building C Clay room
11:00 AM - 12:00 PM - CANCELLED ARC Singers - Extension
11:00 AM - 1:00 PM - ****USO Volunteer Lunch*****Main Hall

29
Travel Club: Croatia
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
9:50 AM - Zumba (Marities)
2:00 PM - Movie Time- (MPR)

30
Travel Club: Croatia
7:30 AM - 9:30 AM - Coffee time (Monday thru Saturday only) main hall
7:45 AM - Boot Camp (Tammy)
9:00 AM - Aqua Fitness (Jane H)
9:00 AM - Intermediate Yoga (Michael)
9:00 AM - 11:00 AM - Table Tennis (Extension)
9:00 AM - 12:00 PM - Painters Watercolor/Oil Painting
9:00 AM - 12:00 PM - Jewelry Crafters (Bldg C-Lapidary Room)
9:00 AM - 12:00 PM - Stained Glass Studio Hours
9:00 AM - 11:00 PM - Lawn Bowling - Front Lawn
10:00 AM - 12:00 PM - Writer's club - meeting room
10:15 AM - Total Body Conditioning (PK)
11:30 AM - Tai Chi - Beginner (Lynette)
12:00 PM - 3:00 PM - Billards
1:00 PM - Chair Yoga (Donna H)
1:00 PM - 3:00 PM - Charity Sewers Building C Craft room
1:00 PM - 4:00 PM - Woodshop Hours (October 1 - May 1)
1:00 PM - 4:00 PM - Cards: Hand, Foot, Toe - Meeting Room
2:00 PM - 4:00 PM - Water Volleyball (Indoor Pool)
6:00 PM - Aqua Fitness (Tammy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Print a Monthly Calendar

This site is provided by AtHomeNet - Professional web sites | Mobile Site